rEvolutia Interioara
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Meditatia intru Iubire - Zilnic, impreuna la orele 23.00

5 participanți

In jos

Meditatia intru Iubire - Zilnic, impreuna la orele 23.00 Empty Meditatia intru Iubire - Zilnic, impreuna la orele 23.00

Mesaj Scris de George Enea Mier Mar 25, 2009 10:48 am

Meditatia intru Iubire - Zilnic, impreuna la orele 23.00 Floare10

Dragii mei, am observat mai nou ca pe grupurile de spiritualitate din Romania se manifesta tot mai puternica dorinta de a le aduce la viata prin uniunea membrilor. Dorinta de a fi impreuna, de a se uni, de a impartasi spiritualitatea cu celelalte suflete este din ce in ce mai frumoasa - si asta ma bucura foarte mult.

Ideea cuiva a fost de a medita cu totii in fiecare zi, la aceeasi ora, si mi-a placut, intrucat dupa multi ani de pauza simt din nou dorinta de a continua.

Ceea ce pot face persoanele care simt nevoia sa mediteze este sa stea asezati, cu coloana vertebrala dreapta, cu palmele in sus pe picioare si sa constientizeze puterea prezentului. Se poate incepe prin a constientiza respiratia cum intra si cum iese, apoi se poate constientiza iubirea ce ne inunda sufletele si gratitudinea pe care o avem pentru Viata si pentru intreaga creatie divina.

Asa putem sta in liniste si observa aceasta stare de bine a sufletului, aceasta relatie de iubire a sufletului cu Dumnezeu.

O putem face zilnic, impreuna, cu bucurie si multumire.

M-a entuziasmat si ideea de a creea un slogan:
Meditez intru Iubire!
Ne-am putea aduce mereu aminte de el, si am putea face aceasta meditatie oriunde, oricand: la servici, pe strada, la scoala.
George Enea
George Enea
Admin

Puncte : 5901

Sus In jos

Meditatia intru Iubire - Zilnic, impreuna la orele 23.00 Empty IUBIREA

Mesaj Scris de MONASUNDARY Mier Mar 25, 2009 6:14 pm

flower I love you Iubirea este cea mai mare dintre fericirile umane, deoarece este efortul suprem pe care omul îl încearcă pentru a ieşi din singurătatea fiinţei sale lăuntrice.
MONASUNDARY
MONASUNDARY
Scriitor

Puncte : 5770

Sus In jos

Meditatia intru Iubire - Zilnic, impreuna la orele 23.00 Empty Re: Meditatia intru Iubire - Zilnic, impreuna la orele 23.00

Mesaj Scris de MONASUNDARY Joi Mar 26, 2009 11:14 pm

Am căutat iubirea în multe vieţi. Am vărsat lacrimile amare ale separării şi căinţei pentru a cunoaşte ce este iubirea. Am sacrificat totul, toate ataşamentele şi iluziile, pentru a învăţa în final că sunt îndrăgostit de iubire - de Dumnezeu - doar atât. Apoi am băut iubirea din toate inimile adevărate. Am văzut că El este Unicul Iubit Cosmic, Unica Mireasmă care pătrunde toate variatele flori ale iubirii în grădina vieţii.(PARAMAHAMSA YOGHANANDA)
flower
MONASUNDARY
MONASUNDARY
Scriitor

Puncte : 5770

Sus In jos

Meditatia intru Iubire - Zilnic, impreuna la orele 23.00 Empty Re: Meditatia intru Iubire - Zilnic, impreuna la orele 23.00

Mesaj Scris de George Enea Joi Mar 26, 2009 11:22 pm

MONASUNDARY a scris:Am căutat iubirea în multe vieţi. Am vărsat lacrimile amare ale separării şi căinţei pentru a cunoaşte ce este iubirea. Am sacrificat totul, toate ataşamentele şi iluziile, pentru a învăţa în final că sunt îndrăgostit de iubire - de Dumnezeu - doar atât. Apoi am băut iubirea din toate inimile adevărate. Am văzut că El este Unicul Iubit Cosmic, Unica Mireasmă care pătrunde toate variatele flori ale iubirii în grădina vieţii.(PARAMAHAMSA YOGHANANDA)
flower

Un citat superb, mii de multumiri!
Am copiat acest citat postat de tine in noua categorie Paramhansa Yogananda sub Invataturi Spirituale.
George Enea
George Enea
Admin

Puncte : 5901

Sus In jos

Meditatia intru Iubire - Zilnic, impreuna la orele 23.00 Empty Re: Meditatia intru Iubire - Zilnic, impreuna la orele 23.00

Mesaj Scris de nicolae_aum Sam Apr 18, 2009 12:38 am

O metoda de meditatie pentru incepatori: ne putem aseza pe un scaun avand grija sa avem coloana dreapta sau intr-o postura de meditatie preferata, ne plimbam atentia de la picioare pana in crestetul capului simtind cum se relaxeaza intregul corp, apoi ne eliberam mentalul de gandurile obsesive, stresante, ne indreptam atentia catre Dumnezeu rugand-ul sa integreze aceasta meditatie in armonia Sa divina, atunci cand simtim cum s-a instalat in noi o stare de pace si liniste ne mutam atentia in zona inimii si constientizam cum din ea izvoraste iubirea care se va revarsa treptat in toata fiinta, apoi va cuprinde tot ce este in jurul nostru, expansionandu-se pana va cuprinde intreaga creatie. La urma vom constientiza cum iubirea divina se revarsa prin noi in intreg universul. In incheiere vom multumi Tatalui ca a revarsat iubirea sa prin noi catre toate fiintele. Se poate folosi ca un suport ajutator si o melodie care trezeste rezonanta cu iubirea. Pace, iubire si intelepciune tuturor.

nicolae_aum
Incepator

Puncte : 5569

Sus In jos

Meditatia intru Iubire - Zilnic, impreuna la orele 23.00 Empty Re: Meditatia intru Iubire - Zilnic, impreuna la orele 23.00

Mesaj Scris de shiva7029 Joi Aug 06, 2009 1:50 pm

Recunosc ca este un forum super.O intrebare,este forum pentru discutii si opinii asa cum este ezoteric al lui Oreste,sau este un forum de prezentare a unor idei spirituale de catre administratorii forumului?

shiva7029
Timid

Puncte : 5414

Sus In jos

Meditatia intru Iubire - Zilnic, impreuna la orele 23.00 Empty Re: Meditatia intru Iubire - Zilnic, impreuna la orele 23.00

Mesaj Scris de George Enea Joi Aug 06, 2009 5:38 pm

Buna Shiva7029! Inainte de toate da-mi voie te rog sa iti spun Bun Venit pe acest forum si printre noi. Multumesc ca te-ai alaturat si multumesc si pentru complimentele tale.

Acest forum este deschis si liber discutiilor despre spiritualitate, dar are si o sectiune de prezentare a unor idei propuse de catre mine.

Multumesc inca o data si te astept sa postezi in continuare pe acest forum.

Cu lumina si iubire, George.
George Enea
George Enea
Admin

Puncte : 5901

Sus In jos

Meditatia intru Iubire - Zilnic, impreuna la orele 23.00 Empty Re: Meditatia intru Iubire - Zilnic, impreuna la orele 23.00

Mesaj Scris de ovidiu Sam Ian 09, 2010 4:08 pm

Nu stiu cine sunt , ce am fost sau ce voi fi, dar caut si incerc sa aflu. Acum caut aidatci.Uneori nu stiu nici macar ce caut, ma opresc putin ,dar apoi continui sa caut ca si cand asi sti. Sper ca la un momentdat voi afla ,poate nu azi, poate nu maine,poate nici macar in viata viitoare, dar sper sa se intample.

ovidiu
Nou Venit

Puncte : 5243

Sus In jos

Meditatia intru Iubire - Zilnic, impreuna la orele 23.00 Empty Re: Meditatia intru Iubire - Zilnic, impreuna la orele 23.00

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum