rEvolutia Interioara
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Noi Suntem Un Program Inscris In Eternul Circuit al Naturii

In jos

Noi Suntem Un Program Inscris In Eternul Circuit al Naturii Empty Noi Suntem Un Program Inscris In Eternul Circuit al Naturii

Mesaj Scris de George Enea Mar Iun 16, 2009 6:41 pm

Am primit o intrebare: Nu inteleg ce este rau in globalizare?

Am cumparat, in America, un tort facut in Italia – intrega lume redusa la un satuc, nu-i grozav?
Ce este rau in acest exemplu cu tortul?

Raspunsul meu: Acest exemplu arata cum, oamenii se gandesc la un mic profit, personal, fara sa tina cont de consecintele suportate de Natura. Evident, acest mod de a judeca este incorect; nu este de apreciat o situatie in care, jumatate din omenire, se ospateaza dintr-un tort adus de peste ocean, in timp ce cealalta jumatate sufera de foame, neavand macar o bucata de paine.

Daca vorbim despre echilibrul universal, egalitate si unitate, atunci fiecare persoana trebuie sa primeasca doar ceea ce ii este necesar ca sa traiasca. Inainte de toate, oricum, noi avem nevoie sa descoperim Natura la nivel global si superior, forta universala care conduce Natura.
Trebuie sa descoperim cum suntem noi, o parte din Ea, inclusa in Ea si cum suntem conectati cu Ea in ganduri si dorinte.

Fiecare dintre noi este ca un transistor intr-un urias circuit electronic. Suntem ca un program permanent al acestui circuit.

Daca fiecare dintre noi simte ca este in interiorul Naturii, in interiorul Creatorului – atunci vom fi capabili sa facem aprecierea corecta.

Cu alte cuvinte, fiecare persoana trebuie, mai intai sa simta dorinta de a invata cum sa se uneasca cu Creatorul si cu intregul univers, in scopul de a face evaluarea corespunzatoare. In primul rand exista adeziunea, dupa care - evaluarea, si doar apoi - actiunea.

Prin urmare, mai presus de orice avem nevoie sa ascultam si sa invatam.
Noi am facut deja destule pagube, actionand fara o evaluare corecta.

Material preluat de pe Grupul de discutii Kabbalah


Ultima editare efectuata de catre George Enea in Mar Iun 16, 2009 6:43 pm, editata de 1 ori (Motiv : reeditare)
George Enea
George Enea
Admin

Puncte : 5893

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum